Jednodušší je bojovat s mravenci na zahradě, než přímo v domě. Například v panelových bytech se často vyskytují faraoni, kteří se do bytu dostávají obvykle po rozvodech vody a plynu. Nejhorší situace nastane, když se dostanou do spíže nebo do skříně s uskladněnými potravinami. To už může být pozdě a nezbude, než potraviny vyhodit a začít účinný boj.
Kromě faraonů jsou známy i jiné druhy, které se snadno dostanou do domu a jejich vyhnání bývá složitější. Metody jsou různé, od babských rad až po různé chemické přípravky.
Nejprve prevence
Pokud nechcete, aby vás tito malí nezbedníci nepoctily svou návštěvou, je třeba dodržovat určité zásady, což je daleko jednodušší, než přijít například o zásoby mouky, rýže, těstovin, cukru a dalších potravin. Hlavně musíte vyloučit možnost, že by se k vám mravenci mohly vůbec dostat. Znamená to co nejlépe utěsnit možné přístupové cesty, udržovat čistotu v bytě a chránit potraviny. Ideální prevencí ochrany potravin je jejich ukládání do plastových či skleněných obalů. Ihned poté, co tyto zásoby donesete domů, je přesypte s papírových sáčků do pevně uzavřených dóz, do kterých se mravenci rozhodně nedostanou.
Jak se mravenců zbavit
Pokud se přes veškerá opatření v bytě objeví, musíte nejprve vypátrat místo, odkud vylézají. To usnadní a urychlí další postup. Tento přístup je potřeba ihned a dokonale ucpat, abyste mravencům znemožnily jejich cestování. Zároveň sledujte a likvidujte jejich cestičky. Bydlíte-li v rodinném domě, hledejte i venku kolem obvodových zdí. Objevíte-li mraveniště, musíte je ihned zlikvidovat.
Jak hubit mravence
Nabízí se samozřejmě chemická cesta, která by však měla přijít na řadu až jako poslední varianta. Rozhodně je lepší hlavně ze zdravotních důvodů použít prostředky, které jsou v domácnosti běžně dostupné.
Je známo, že mravencům vadí silně aromatické látky, jako je skořice, majoránka, bazalka, máta, prášek do pečiva, hřebíček, pepř, sůl, pálivá paprika, jedlá soda nebo jalovec. Těmito látkami posypte mravenčí cestičky od jejich vstupu do bytu až po všechny kouty. Hlavně nevynechte nejrizikovější místa, jako je bezprostřední okolí oken a dveří a pak místa s uskladněnými potravinami. Předností mravenců je vynikající čich, takže je všechny tyto aromatické látky odradí.
Kromě nich je také účinné občasné setření podlah vodou, do které přidáte ocet. Všechny tyto nechemické cesty jsou výhodné z hygienických důvodů a neuškodí ani vašim domácím mazlíčkům.
Teprve až nic nezabere, nezbude než použít chemii v podobě gelů nebo prášků, které umístíte na mravenčí cestičky. Efekt spočívá v tom, že mravencům chutnají a spolehlivě je zahubí. Účinné jsou také biolitové pastičky. Mravenci do nich nalezou a roznesou jed do svých hnízd, takže otrávíte celou kolonii.