Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

5 tipů jak na nevítané spolubydlící v podobě moučných molů

Jeden okřídlený motýl a všechno, kde byl je na vyhození. Asi víte, o čem mluvíme. Mol je běžný potravinový škůdce, který si rád pochutná na mouce, ovesných vločkách, čokoládě nebo müsli. Domů si ho můžete přinést spolu s nákupem, nebo si k vám může najít cestu skrze stoupačky, nebo jednoduše otevřeným oknem. Jak ale těmto škůdcům předcházet, abyste nemuseli vyhazovat veškeré napadené potraviny? Poradíme vám 5 nejlepších tipů, které skutečně fungují.

Škodlivý motýl

Mol je ve skutečnosti motýl, který patří do čeledi zavíječovitých. Jeho skutečný název je tak „Zavíječ moučný“. Často je však kvůli svému výskytu chybně nazýván jako mol potravinový. Dospělý mol má až 12 mm a jeho samička dokáže naklást až 700 vajíček. Ty se během 95 dnů přemění na larvy a posléze na další dospělé motýly. Ke svému životu moli nepotřebují mnoho. Stačí jim teplota kolem 18 °C a naše potravinové zásoby.

Prevence je základ aneb jak předcházet výskytu molů

Jemné pavučinky nebo viditelné larvy ihned značí velký problém. Moli se šíří velmi rychle a dokážou napáchat velké škody. Boj s nimi chce trpělivost a chytré kroky.

  1. Ihned po příchodu z nákupu si překontrolujte zakoupené zboží. Zejména u sáčků s moukou je nejlepší celý obsah přesypat např. do skleněné nebo plastové dózy. Jen tak budete skutečně vědět, že zakoupený výrobek není již moly napaden.
  1. Nedělejte si zbytečně velké zásoby. Čím více potravin budete ve spíži mít, tím větší hrozí riziko napadení moly. A škody jsou pak opravdu vysoké a mohou se vyšplhat až do řádu tisíců.
  1. Zkuste do spíže zavěsit aromatické nasušené bylinky. Můžete použít celé stonky a udělat svazek, nebo rozdrobit květy do lněných pytlíčků. Speciálně levanduli, bobkový list a rozmarýn moli přímo nesnáší. Proto i naše babičky tento trik hojně používaly a nemohly si ho vynachválit. Navíc vám to bude ve spíži i krásně vonět.
  1. Najděte si čas na pravidelný úklid spíže. Prevence je základ, a proto je vhodné cca 1x měsíčně překontrolovat celou spíž. Zejména rohy a méně dostupná místa jsou oblíbenými zákoutími pro tyto nepříjemné škůdce. Umyjte všechny police, a přitom zkontrolujte potraviny, kterým se blíží konec data trvanlivosti. Právě déle otevřené sáčky jsou pro moly tím největším lákadlem.
  1. Kromě babských rad můžete dát šanci i profesionálním přípravkům. Na trhu existují pasti na moučné moly, které fungují na bázi feromonů, které moly nalákají a následně zahubí. Tento přípravek lze použít jako prevenci i jako samotnou záchranu při již probíhajícím problému. Kromě pastí jsou osvědčené i tzv. mololapky, které fungují stejně jako mucholapky. Mouční moli se na ní zachytí a nenakladou tak v dalších potravinách larvy znamenající znehodnocení.

První pomoc

Zjistíte-li, že se ve vaší spíži usídlili tyto motýli, začněte ihned jednat. Překontrolujte všechny potraviny a ty v kterých je najdete, byť jen jakýkoliv náznak pavučinek nebo samotné larvy či moly ihned zlikvidujte. Jak bylo zmíněno výše, samička dokáže naklást až 700 vajíček, ze kterých se později vylíhnou dospělí motýli. Pokud tedy důkladně neodstraníme veškeré zárodky, boj nikdy neskoční.

Po tomto kroku zvažte vhodnou prevenci. Minimálně přesypání sypkých potravin do skleněných nebo plastových dóz, je prvním krokem. U ostatních tipů, záleží zcela na vašich preferencích. Ať už zvolíte ekologičtější přístup v podobě aromatických bylinek, nebo osvědčenou chemii, vždy buďte ostražití, a i tak nepodceňujte tento druh škodlivých motýlů.

Fotografie