Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Plíseň je nepřítelem fasády. Jak ji efektivně ochránit?

Plísním se daří nejen v interiéru, ale také na fasádách. Do ohrožené skupiny patří stavby ve vlhkých a nepříliš slunných lokalitách. Přítomnost plísně je naprosto nežádoucí ze zdravotního hlediska a zároveň nepříznivě ovlivňuje životnost materiálu. V tomto článku vám prozradíme, jaké domy jsou na tvorbu plísní nejnáchylnější a jak ji z fasády odstranit.

Mikroskopické houby jsou nenáročné

Co je to vlastně plíseň? Jedná se o mikroskopické houby, kterým se daří v místech s nadprůměrnou vlhkostí. Obecně jsou velmi nenáročné a nepotřebují k vývoji vzduch ani světlo. Naopak se rychle rozrůstají ve stinných koutech. V tuzemských podmínkách vydrží na fasádě i po celý rok – většině druhů neublíží ani extrémnější teploty.

Jakkoliv se zdá, že se plíseň může objevit kdekoliv, ohrožené jsou především fasády na severních, severovýchodních, severozápadních a západních stranách budov. Kombinace trvalého stínu a vyšší vlhkosti zapříčiňuje vznik a rychlé šíření mikroorganismů. Kromě plísní se v takovém prostředí daří i mechům a řasám.

Jaké typy omítek jsou ohroženy nejvíce?

Některé materiály jsou vůči plísním náchylnější než ostatní. Především pak omítky a barvy na bázi akrylátových silic. Méně náchylné jsou cementové, vápenné a silikátové omítky a barvy, protože mají vyšší PH. Přesto se může plíseň objevit i na nich.

Fasádu musíte vyčistit a poté se postarat o prevenci

Zbavit se plísně není složité – na trhu je množství speciálních prostředků, které plísně velmi rychle ničí. Čištění fasád lze provést také vysokotlakými čističi. Bohužel jde často jen o dočasný efekt a většinou zanedlouho dochází k opětovnému rozšíření. Proto je důležité lokalizovat zdroj vlhkosti a odstranit ho.

Účinnou ochranu představuje speciální nátěr proti plísni, který zajistí, aby se mikroorganismy nedostaly hlouběji do omítky. Ochranné nátěry fasád se velmi snadno čistí a odolávají vnějším vlivům. 

Fotografie