Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Kus přírody u vás doma aneb trend mechových obrazů

Přemýšlíte, jak oživit svůj interiér a zároveň jste fanoušky přírodních dekorací? Pak jste již určitě slyšeli o mechových obrazech, které jsou oblíbené svým neotřelým designem a minimální údržbou. V dnešním článku vám prozradíme, z jakých druhů se mechové obrazy konkrétně vyrábí a jak o ně pečovat, aby vám vydržely desítky let. Navíc pokud rádi tvoříte, můžete si dekoraci z mechu vyrobit i zcela sami. Chce to jen dodržovat pár zásad, které vám taktéž představíme.

Primitivní, ale užitečné rostliny

Ještě před tím, než se podíváme na mechové obrazy, pojďme si představit samotný mech. Odborně se mech řadí mezi tzv. mechorosty neboli primitivní vyšší rostliny. Předky mechu jsou zelené řasy, které se díky zvyšující ozónové vrstvě a působení UV záření změnily právě na mechorosty a z vody se přesunuly na souš. Stejně jako ostatní druhy rostlin i mechorosty mají své charakteristické vlastnosti, které zahrnují nedokonalá nebo žádná vodivá pletiva způsobující malý vzrůst, vazbu na vlhká stanoviště a rozšíření po celém světě. Z hlediska dělení lze vyšší rostliny rozdělit do tří tříd. Na játrovky, hlevíky a mechy. Přičemž námi známé zelené „bochánky“ se řadí právě do skupiny mechů a obvykle se vyskytují v lesích a na skalách. Kromě toho, že svým vzhledem dotvářejí krásu přírody, jsou velmi užiteční i pro život lesních ekosystémů. Pomáhají totiž zadržovat vodu a tím působit na jejich růst a zároveň i na mikroklima a vlhkost vzduchu.

Proč si pořídit mechový obraz?

Přírodní materiály jsou vždy krásné a stejně je tomu i u mechových obrazů, které jsou hitem posledních let a z kancelářských prostor a business center se přesouvají i do našich domácností, kde nejen, že oživí celý prostor, ale i ho opticky zvětší. Jejich hlavní výhoda však zcela jistě spočívá v minimální údržbě. Nepotřebují jak sluneční svit, tak ani pravidelnou zálivku. Zkrátka je lze umístit prakticky kamkoliv. V případě, že však chcete životnost mechových obrazů podpořit, existují konkrétní tipy.

  1. Ideální vlhkost v místnosti je okolo 60 % s tím, že teplota vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 5–30°C.
  2. Přímý sluneční svit nebo světlo klasické zářivky může postupem času způsobit vyblednutí obrazu. Naopak studené LED zdroje světla mechu neuškodí, ale spíše pozvednou jeho barvy a členění.
  3. Dekorace neumisťujte do blízkosti topných těles.
  4. Obraz se nezalívá! Naopak kontakt s vodou je nežádoucí a může rapidně snížit životnost a posléze celou kvalitu zpracování.

Budete-li výše uvedené rady dodržovat lze zaručit, že obraz bude minimálně po dobu 4 let dominantou vaší domácnosti. V souvislosti s údržbou vás možná napadá otázka, jak mech zbavit nežádoucího prachu nebo případných skvrn. V takovém případě doporučujeme suchý nebo vlhký hadřík či využít fén. Za pomoci nejnižší intenzity a studeného vzduchu z obrazu jednoduše odstraníte prach a mech bude opět jako nový. Na trhu jsou taktéž mimo jiné dostupné speciální spreje, které jsou určeny právě pro oživení barev a fixaci.

Dalším nesporným benefitem této dekorace je navíc fakt, že při výrobě se používá skutečně pravý mech, který je speciální moderní metodou konzervace stabilizován a tím uzpůsoben k dlouhodobé životnosti a stále krásné jasné barvě. Bát se nemusíte ani použitých konzervačních látek, které jsou biologicky odbouratelné a šetrné nejen k vám, ale i k životnímu prostředí.

Není mech jako mech

V souvislosti s mechovými obrazy vás jistě zajímá, zda se k výrobě používá mech, který je běžně dostupný v našich lesích? Zpravidla tomu tak není a v případě kvalitní výroby se využívají speciální druhy, které právě prošly procesem stabilizace. Nejznámější jsou obrazy z mechu sobího, který pochází ze skandinávských zemí, mechu kopečkového, který vytvoří zajímavý 3D efekt nebo mechu plochého, který skvěle funguje v kombinaci s dalšími dvěma zmíněnými druhy.

Ať už se vám líbí jakýkoliv druh, nabídka na trhu vás jistě uspokojí. Kromě různých typů mechů lze vybírat z celé škály nejrůznějších velikostí obrazů a jejich tvarů. To samé platí i pro orámování, kdy skvěle vypadá třeba kombinace s dřevěným rámem.

DIY aneb udělej si sám!

Chcete-li si ozvláštnit svou domácnost nebo potěšit své blízké, můžete si mechový obraz vytvořit i zcela sami. Některé zahradnické firmy nabízí speciální workshopy zabývající se procesem výroby nebo nabízejí nákup sady pro samovýrobu. V takovém případě obdržíte rám obrazu, mech, speciální lepidlo a podrobný návod, jak postupovat, aby vám nebo vašim nejbližším dělal konečný výtvor radost.

Přeneste kousek přírody i do vašeho domova. Každý pohled na tuto neotřelou a stálozelenou dekoraci ve vás zcela jistě vyvolá pocit klidu, povzbuzení a radosti. A právě o tom dekorace domova jsou!

PS: Bát se nemusíte ani nežádoucích návštěvníků a obyvatel v podobě brouků. Mechový obraz neobsahuje žádnou vodu ani zeminu a není tak pro hmyz lákavý.

Fotografie