Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Vstup do zahrady může být vaše brána do ráje

Vstup do zahrady je něco jako vizitka, která návštěvníkům napovídá, co mohou očekávat dál. Proto je třeba věnovat pozornost už vstupní brance. Pokud máme starou branku například z dubového dřeva, zjistíme nejprve, zda je dřevo ještě zdravé a potřebuje pouze nový ochranný nátěr. 

K renovaci si můžete pozvat odborníka, který si donese potřebné vybavení, tedy brusku a brusný papír. Sami musíme obstarat lak a vhodné štětce. Ovšem do práce se můžete pustit i sami. 
Pokud jde o barvu, je vhodný například akrylový lak stejného odstínu, jako má zahradní domek nebo jiné zahradní stavby. Důvodem je cíl, že vše má hezky ladit a působit jednotně. Na akrylový lak doporučují odborníci zvolit štětce s umělým vlasem. 

Jsou totiž na tyto laky přímo dělané a na rozdíl od štětců se šupinatým přírodním vlasem se dají téměř beze zbytku vymýt. Navíc můžeme použít také ocelovou vlnu. Ta má za úkol osvěžit mosazná kování, kliky a jmenovku na brance, které tak zazáří opět v původní kráse. U některých starých branek se setkáme také s vnějšími ohraničujícími sloupky, případně s parcelním číslem, který je dnes již opravdovou historickou raritou. Bylo by škoda, tyto vzácnosti nezachovat. Z optických důvodů si můžeme ještě opatřit olejovou impregnaci. 

Kdy a jak s renovací začít

Ideálními podmínkami pro takovouto renovaci branky do zahrady je slunečné a příjemně teplé letní počasí. To nám bude hrát do karet, jelikož nátěry schnou tak rychle, že můžeme být se vším hotovi během jediného dne. 

Začneme s fyzicky nejnáročnější fází, kterou je broušení. S bruskou je dobré postupovat pomalu a pečlivě. Zkušenosti mnoha jiných jsou jasné: důkladná příprava se vždy vyplatí. Brusným papírem proto ještě jednou projíždíme všechny záhyby a kouty. Díky sluníčku usychá první vrstva akrylového laku ani ne za hodinu. Pak přichází na řadu olejová impregnace na sloupky a další vrstva barvy. Pokud máme pomocníka z řad rodinných příslušníků, může pro urychlení práce v mezičase brousit ocelovou vlnou mosazné kování,které jsme odšroubovali hned na začátku. Po zasloužené pauze na kávu namontujeme zpět kování a pak si již můžeme s hrdostí prohlížet hotové dílo a těšit se na obdiv od vašich hostů.